Lai gan šis rudens Latvijā sākās ar visai saulainu un siltu laiku, oktobra vidū nu jūtamas gadalaikam raksturīgās vēsmas. Līdztekus jau tradicionālajām saslimšanām, ar kurām mums nācies sadzīvot gadu no gada, šogad savas korekcijas ieviesis arī koronavīruss Covid-19. Kamēr zinātnieki aktīvi strādā, lai radītu vakcīnu pret šo jauno vīrusu, tikmēr mēs domājam par to, kā uzlabot imunitāti, lai pasargātu sevi. Viens no veidiem ir zāļu tēju lietošana. Kā tās labāk lietot, kādos gadījumos zāļu tējas sniegs nepieciešamo atbalstu veselībai, var atrast ne tikai internetā, bet arī grāmatās.

KAS KATRAM JĀZINA PAR ĀRSTNIECĪBAS AUGIEM

Lai gan veikalu plauktos un reizumis arī tirdziņos atrodas tirgotāji, kas klientu pulkam piedāvā iegādāties dažādus tēju maisījumus, zāļu tējas Latvijā joprojām patērē salīdzinoši maz. Kā norādīts Doras Švīkules grāmatā “Veselīgākās zāļu tējas katrai slimībai, kompresēm, vannām”, kas pirmo reizi izdota jau 1939.gadā, Latvijā augušu ābolu, to mizas un sēklas, brūkleņu lapas, salvijas, kaltēti burkāni dod debešķīgus dzērienus. Labi tējas pazinēji priecājas par mūsu mērenā klimata augu lielisko aromātu un garšu. Bet citi, iespējams, pat nezina, ka tādu gardumu pilnas pļavas un meži. Protams, nopietnu saslimšanu gadījumos neiztiksim arī bez aptiekā nopērkamajiem medikamentiem, tomēr imunitātes stiprināšanai un, iespējams, vieglākas saslimšanas gadījumā, zāļu tējas dos savu artavu veselībai. Tiesa, jāatceras, ka dziedniecības augi, kas atrodami zāļu tējās, jālieto uzmanīgi. Ir jāzina pareizi maisījumi, pareiza augu saderība un iedarbība.

ĀRSTNIECĪBAS AUGU VĀKŠANA ZĀĻU TĒJĀM

Ņemot vērā, ka nu jau klāt ir gada aukstākie mēneši, šis īsti nebūs brīdis, kad pievērsties ārtniecības augu vākšanai. Tas gan nenozīmē, ka zināšanas nenoderēs brīdī, kad atkal klāt būs pavasaris un vasara. Grāmatā “Veselīgākās zāļu tējas katrai slimībai, kompresēm, vannām” apkopoti svarīgākie padomi par to, kā pareizi jāievāc ārstniecības augi.

ZIEDI. Tie jālasa neilgi pēc auga pilnīgas uzziedēšanas, turklāt tos nedrīkst jaukt kopā ar citām auga daļām. Savāktos ziedus nedrīkst ilgi turēt grozos, tie pēc iespējas ātrāk jāizžāvē.

LAPAS. Tāpat kā ziedus, arī lapas ievāc sausā un saulainā laikā, turklāt katru uzmanīgi atdalot no stublāja. Mazākās lapas žāvē izklātas, lielākās saver diegā un piestiprina pie virsmas tā, lai žūšana notiktu pēc iespējas ātrāk.

SAKNES UN SAKNEŅI. To vākšana tiek veikta agrā pavasarī, kad daba tikko mostas dzīvībai. Savāktais rūpīgi jānotīra no zemēm un jānomazgā. Jāuzmanās no tā, ka pēc izžāvēšanas saknes un sakneņi mēdz pelēt.

SĒKLAS. Tās ievāc laikā, kad sēklu pogaļas, pākstis, galviņas sāk kalst.

KAS JĀZINA PAR ŽĀVĒŠANU, SASMALCINĀŠANU UN UZGLABĀŠANU 

ŽĀVĒŠANA. Tas ir viens no visgrūtākajiem procesiem zāļu tēju sagatavošanā. No tās atkarīgs, vai drogas būs labas, vai nāksies tomēr aizmirst par to tālāku lietošanu. Svarīgi, lai vietās, kur augi tiek žāvēti, nav mitruma un pelējuma. Tāpat jāizvēlas telpas, kuras iespējams vēdināt. Žāvēšanas procesā katrs augs jānovieto atsevišķi. Žāvējot augi bieži jāapgroza.

SASMALCINĀŠANA. Savāktos un izžāvētos augus ieteicams sadalīt un sagriezt. Tiesa, jāuzmanās, lai griešanas procesā tie nesabirztu. Augus sadalīt iespējams arī vēl pirms tie izžuvuši.

UZGLABĀŠANA. Zāļu tējas uzglabā auduma maisiņos, cieši aiztaisītos traukos, piemēram, kastēs un burciņās. Zāļu tējas uzglabātā sausā un siltā vietā.

ZĀĻU TĒJAS VESELĪBAI! KĀDOS GADĪJUMOS NODERĒSBRŪKLENAS, ĶIMENES, KUMELĪTES UN LIEPZIEDI

BRŪKLEŅU TĒJA

Lai gan varētu likties, ka brūklenes plašāk izmanto kulinārijā, tomēr, kā norādīts grāmatā, tās būs palīgs arī saslimšanas gadījumā. Ziedošas brūklenes ir noderīgas pret reimatismu un tās lieto šādi: 10-30 g mētru savāra ar 1l ūdens, un šo tēju slimnieks dzer 3-4 tases dienā. Protams, brūklenes ir lielisks vitamīnu avots arī svaigā veidā.

ĶIMEŅU TĒJA

Arī ķimenes ir ļoti veselīgs augs, kuru lieto ne tikai pie dažādiem ēdieniem, bet arī dzērienos un tējās. Ķimenes spēcina kuņģi, veicina apetīti, tāpat tās palīdz pret krampjiem. Tējai lieto 3-4 g ķimeņu uz 1l tējas.

KUMELĪŠU TĒJA

Kumelīšu zāļu tēju atradīsim gan veikalu un aptieku plauktos, gan varam to ievākt paši. Šo tēju iesaka gan kā dezinfekcijas, it īpaši zobu un mutes dobuma skalošanai, gan kā nomierinošu līdzekli. Tāpat kumelītes nomierina. Svarīgi atcerēties, ka kumelīšu ziedi tiek vākti atsevišķi no pārējās auga daļas. Žāvē ātri, siltā vietā, lai paātrinātu šo procesu.

LIEPZIEDU TĒJA

Liepu ziedi - cik burvīga ir to smarža! Liepu ziedi noder ne vien dažādu iekaisumu ārstēšanai, bet palīdz pat pret galvassāpēm.

ATCERIES! Brīdī, kad jūti akūtas sāpes, nebūs īstais laiks, kad izmēģināt zāļu tēju iedarbību. Tādos gadījumos nekavējoties meklē mediķu palīdzību.

Receptes un padomi ķirbja lietošanai uzturā un ārstniecībā
Lai gan laikapstākļi šī rudens sākumā mūs īpaši lutina, tomēr šis ir īstais laiks, lai izvērtētu, ko no rudens veltēm likt uz kārā zoba. Ķirbis - ārst...
Leave a comment
Note: HTML is not translated!