Lai gan laikapstākļi šī rudens sākumā mūs īpaši lutina un drīzāk vedina domāt, ka varam izbaudīt nedaudz ieilgušo vasaru, tomēr šis ir īstais laiks, lai izvērtētu, ko no rudens veltēm likt uz kārā zoba. Viens no gardumiem noteikti ir ķirbis, kas ir viens no vecākajiem kultūraugiem pasaulē. To audzēja Meksikā jau piectūkstoš gadu pirms mūsu ēras. Turklāt tam bija ārkārtīgi plašs pielietojums - ķirbja mīkstums tika izlietots pārtikā, no sēklām izspiesta eļļa, bet miza noderēja trauku pagatavošanai. Jau vairākus gadu desmitus cilvēki novērtē arī ķirbju labvēlīgo ietekmi uz veselību.

ĶIRBIS ĀRSTNIECĪBĀ 

Grāmatā “Veselīgā oga - ķirbis” tiek atgādināts, ka tie palīdz daudzu slimību profilaksē, piemēram cukura diabēta, alerģiju, saaukstēšanās slimību, artrīta, sirds un asinsvadu, nieru slimību un aptaukošanās gadījumā. Ķirbis noteikti jāiekļauj arī bērnu uzturā. 

VIELMAIŅAS NORMALIZĒŠANAI

Vielmaiņas procesus regulē gan endokrīnā, gan centrālā nervu sistēma. Ja ir traucēts metabolisms, veidojas dažādi slimīgi procesi, piemēram, paaugstināts arteriālais asinsspiediens, aptaukošanās, imunitātes pazemināšanās, āda kļūst pārāk sausa vai taukaina, izkrīt mati, nagi kļūst trausli. Lai gan svaigs ķirbis lielos daudzumos nav ieteicams smaga cukura diabēta un gastrīta gadījumā, lielākoties tas būs īstais palīgs vielmaiņas normalizēšanai.


Lūk pavisam vienkārša recepte, kas noderēs vielmaiņas normalizēšanai - 

Nepieciešams: 

40 g svaiga ķirbja

20g svaiga medus

Ķirbi sarīvē uz rupjas dārzeņu rīves un sajauc ar medu. Lieto vienu reizi dienā pa 40 g pusstundu pirms ēšanas, pakāpeniski palielinot devu līdz 100-150 gramiem. Ārstēšanas kurss-1 mēnesis. 

SIRDS UN ASINSVADU SISTĒMAS VESELĪBAI

Galvenais sirds un asinsvadu sistēmas uzdevums ir nodrošināt asins cirkulāciju, lai apgādātu šūnas ar skābekli un barības vielām, kā arī aizvadītu ogļskābo gāzi. Ja ir traucēta asinsrite, šūnas var atmirt, rodas sabrukšanas produkti. Toksīni nonāk asinīs, tad tiek izvadīti caur nierēm, ādu un zarnu traktu. Ja asinsrite netiek galā ar saviem uzdevumiem, tad toksīni uzkrājas starpšūnu šķidrumā. Sirds un asinsvadu sistēmas veselībai talkā nāk arī ķirbju eļļa. 


Ķirbju eļļu lieto pa 10 ml 3–4 reizes dienā stundu pirms ēšanas aterosklerozes profilaksei un ārstēšanai. Ārstēšanas kurss ir 2 nedēļas. 

Svarīgi! Ārstniecības kursu vēlams atkārtot pēc 6 mēnešiem. Ķirbju eļļa normalizē lipīdu maiņu un samazina arteriālo asinsspiedienu hipertonijas gadījumā.

LOCĪTAVU VESELĪBAI

Sāpēm locītavās var būt dažādi iemesli, tās var izraisīt reimatisms, audzēji, nepareiza vielmaiņa, akūtas infekcijas slimības, endokrīnas saslimšanas sāļu nogulsnes, toksīni, alergēni u. c. faktori. Tāpēc nav pareizi uzskatīt, ka sāpes locītavās vienmēr izraisa artrīts. Kad noskaidrots locītavu sāpju cēlonis, ārsta noteikto ārstēšanās kursu var papildināt ar tautas medicīnas līdzekļiem, konsultējoties ar ārstējošo ārstu. Ķirbju eļļa samazina iekaisuma procesus kapilāros un paaugstina muskuļaudu caurlaidību, kas veicina skrimšļaudu atjaunošanos. No ķirbju eļļas iespējams pagatavot arī ārstniecisku masku, kas lieliski palīdzēs locītavu sāpju gadījumā. 

Maskai nepieciešams: 

120 ml ķirbju eļļas;

40–50 g medicīnisko mālu.

Sastāvdaļas maisa, līdz rodas viendabīga masa. Ar to vienmērīgām kustībām ierīvē sāpošās locītavas, aptin ar vilnas audumu. Pēc 2 stundām locītavu noskalo ar siltu ūdeni un vēlreiz aptin ar vilnas audumu (tīru!). Lieto pie sāpošiem ceļgaliem un elkoņiem.

ĶIRBIS FIGŪRAI JEB DIĒTISKU ĒDIENU RECEPTES

Piekritīsiet, ka par ķirbjiem tomēr biežāk domājam kā par produktu, no kura pagatavot ne vienu vien gardu ēdienu. Grāmatā “Veselīgā oga - ķirbis” atradīsi vairākas ēdienu receptes, ar kuru palīdzību varēsi ne vien kļūt par šefpavāru virtuvē, bet arī parūpēties, ka pagatavotais ēdiens nekaitē figūrai.

Ķirbja salāti ar burkāniem un diļļu sēklām

Nepieciešams: 

150 g ķirbja;

150 g burkānu;

5 g diļļu sēklu;

3 g kinzas sēklu;

30 ml eļļas;

sāls.

Ķirbi un burkānus sarīvē, pievieno saberztas diļļu un kinzas sēklas, pievieno sāli, samaisa un pievieno eļļu.

Ķirbja salāti ar garnelēm, apelsīnu un rukolu

200 g ķirbja;

170 g notīrītu garneļu;

1 apelsīns;

25 g rukolas;

20 g zaļo salātu;

30 ml vīnogu kauliņu eļļas;

15 ml laima sulas;

sāls.

Ķirbi sarīvē rupjās skaidiņās un applaucē. Garneles liek karstā ūdenī, uzvāra un nokāš. Apelsīnu nomizo, izņem sēklas, mīkstumu sagriež nelielos gabaliņos. Visas sastāvdaļas savieno, pieliek sakapātu rukolu un salātus, sāli un samaisa. Pārlej ar laima sulas un vīnogu kauliņu eļļas maisījumu.

Ķirbja biezeņzupa

250 g ķirbja;

60 g sīpolu;

1 ķiploka daiviņa;

30 ml olīveļļas;

500–550 ml dārzeņu buljona;

kaltēti garšaugi;

sāls.

Sīpolus sasmalcina un apcep eļļā, pievieno sīki sagrieztu ķiploku un ķirbi un cep pusminūti. Visu pārliek katliņā, apsāla, pieliek kaltētus garšaugus, uzlej buljonu un vāra līdz gatavībai. Zupu atdzesē, sablendē un vēlreiz uzvāra.

PANKŪKAS UN DESERTI

Ķirbja pankūkas

Nepieciešams: 

800 g ķirbja;

2 olas;

milti pēc vajadzības;

sāls.

Notīrītu ķirbi samaļ, pieliek olu dzeltenumus, sāli, miltus, ssakapātas ķirbju sēklas un iecilā stingri saputotus olu baltumus. Cep biezās pankūkas. Pasniedz ar skābo krējumu vai ievārījumu.

Ķirbja un ābolu sacepums

500 g ķirbja;

500 g saldskābu ābolu;

250 ml piena;

2 olas;

50–100 g cukura;

30 g mannas;

100 g sviesta;

kanēlis;

rīvmaize.

Skaidiņās sarīvētu ķirbi 2 ēdamkarotēs sviesta sautē pusmīkstu, pievieno sarīvētus ābolus un sautē vēl 10 minūtes. Masu nedaudz atdzesē, pievieno pienā uzbriedinātu mannu, olu dzeltenumus, kas saputoti ar pusi cukura, izmaisa. Pēc tam masā iemaisa ar atlikušo cukuru saputotus olu baltumus. Masu liek sagatavotās porciju veidnītēs, pārliek ar sviesta piciņām un cep cepeškrāsnī apmēram 30 minūtes.

5 padomi sevis pilnveidošanai jau šodien
Pēdējoreiz, kad tev bija jāizvēlas- kāpt pa kāpnēm vai braukt ar eskalatoru-, vai tu izvēlējies kāpnes? Ja tu esi viens no 95% pasaules iedzīvotāju, t...
Rūpējies par veselību! Padomi zāļu tēju lietošanai
Lai gan šis rudens Latvijā sākās ar visai saulainu un siltu laiku, oktobra vidū nu jūtamas gadalaikam raksturīgās vēsmas. Līdztekus jau tradicionālajā...
Leave a comment
Note: HTML is not translated!