Sestdien, 1.augustā, viesojāmies Ventspils pilsētas svētkos, kur grāmatu tirdziņā Rātslaukumā, kas atrodas blakus pilsētas bibliotēkai, varējām baudīt ne vien silto un saulaino laiku, bet arī pārliecināties, ka interese par grāmatām joprojām nav zudusi. Lai gan šoreiz pirktāko grāmatu sarakstā varam ierindot populārzinātnisko literatūru un bērnu grāmatas, tomēr nevajadzētu aizmirst, ka ir vēl arī citi žanri, kuros netrūkst interesantu un aizraujošu lasāmvielu. Turklāt teju visas no tām vari iegādāties izbraukuma tirdzniecībā un, piemēram, pilsētas svētku laikā, kas iepriekš koronavīrusa Covid-19 pandēmijas ierobežojumu dēļ uz brīdi, iespējams, bija zaudējuši savu aktualitāti. Bet arī tad, ja savu laiku nevēlies tērēt pasākumu apmeklēšanai, iegrimsti grāmatu pasaulē, kur aktuālo notikumu kontekstā atradīsi atbildi uz jautājumu, kas notiktu “Pasaulē bez mums”, vai izpildi “Prāta vingrinājumus” un apgāz apgalvojumu, ka inteliģence ir nemainīga un iedzimta.
“PASAULE BEZ MUMS” - pieņēmums par milzīgo postu, ko cilvēki varētu būt nodarījusi Zemei
Lai cik ļoti pēdējo mēnešu laikā būtu apnicis runāt un dzirdēt ziņas par koronavīrusa Covid-19 pandēmiju pasaulē, tomēr ne vienam vien no mums radies pamatots jautājums, kāda būtu pasaule, ja tajā cilvēku kļūtu mazāk, vai nebūtu nemaz.
Alans Veismans grāmatā ''PASAULE BEZ MUMS''. Cik daudz laika vēl atvēlēts mums, cilvēkiem, liks padomāt, kāda varētu izskatīties mūsu planēta, kad civilizācija uz tās vairs nepastāvēs? Kā mainītos cilvēku rīcība, ja pēkšņi mēs ieraudzītu Ņujorkas metropoli tās pirmatnējā skarbumā jeb veidolā, kādu tai nav izveidojis cilvēks, bet gan daba?
''Vēl 2001.gada septembra notikumi Ņujorkā parādīja tikai to, ko iespēj cilvēks, kuram rokās ielikti spridzekļi, nevis to, ko spēj nodarīt tik postoši faktori kā korozija un trūdēšana. Neticami straujā Pasaules Tirdzniecības Centra torņu sabrukšana lika mums vairāk aizdomāties par šīs katastrofas organizētājiem nekā par to iespējami nāvējošo ievainojamību, kurai pakļauta visa mūsu infrakstruktūra. ''
Pilsēta bez cilvēkiem
Protams, varētu būt šķietami grūti iedomāties, kas notiktu, ja tik varenā mūsdienu pilsētā kā Ņujorka mūsdienu spozmi aizstātu neskartā daba, bet piekritīsiet, ka vēl nesen nevarējām iedomāties, kas notiks, kad desmitiem pasaules valstu skars šobrīd piedzīvotā pandēmija.
“Pasaulē bez mums” skaidri aprakstīts, kā doktora Ē.Sandersona komandai izdevies sameklēt holandiešu dokumentu oriģinālus, britu koloniālās militārās kartes, topogrāfiskus pārskatus un pa gadsimtiem sakārtotus arhīvus par šīs pilsētas vēsturisko attīstību. “Viņi ir ņēmuši izpētei dažādu nogulu paraugus, analizējuši fosilijas, atrastus ziedputekšņus un, apstrādājot tūkstošiem fragmentāru bioloģisku datu ar vizualizējošām datorprogrammām, ieguvuši trīsdimensiju panorāmas attēlus, kuros redzama skarbi mežota pirmatība, kurai pretstatīta Ņujorkas metropole.” Bet kas notiktu, ja dabai ienāktu prātā atbrīvoties no visa tā, kas pilsētā ir šobrīd? Kas ir pilsētas visievainojamākā vieta? Ja to vēl nespēj iztēloties, tad grāmatā varēsi ieraudzīt vizualizācijas, kurā tāda vieta kā Manhatana atainota 1609. un 2006.gadā, kā arī rast skaidrojumu, kāpēc arī 2020.gadā joprojām cilvēce nedrīkst nerēķināties ar Zemi.
“PRĀTA VINGRINĀJUMI” jeb 450 uzdevumi loģikas, atmiņas un uztveres ātruma trenēšanai
Arī tu taču kaut reizi dzīvē esi dzirdējis apgalvojumu, ka inteliģence ir nemainīga un iedzimta. Tiesa, kā izrādās, šis apgalvojums ir absolūti nepareizs. Arī inteliģences, domāšanas, atmiņas attīstīšana ir nepārtraukts darbs. Prāts ir jāvingrina, un tieši tāpēc ņem talkā “Prāta vingrinājumus” jeb 450 loģikas uzdevumus, kas sadalīti piecās grūtības pakāpēs.
Piemēram, viens no 1.līmeņa “Prāta vingrinājumiem” izskatās šādi.
Tikai viena no sešām līnijām iet caur vienu no punktiem. Kura?
[1.līmeņa 1.uzdevums]
Ja 1.līmeņa uzdevums šķiet pārāk vienkāršs, tad prāta “asināšanai” vari pārbaudīt prasmes 3.līmeņa uzdevumā.
Kāds skaitlis vieno visus pārējos skaitļus?
